AB pokov - co to je?

ᑕO TO ᒍE ᗩᗷ ᑭOKOᐯ?

 

„AB“ pokov znamená Aurora Borealis, čili polární záře.

 

Jedná se o název, který Swarovski použil ve spolupráci s Diorem v roce 1956 k popisu efektu dosaženého nanesením velmi tenké vrstvy zlata na povrch krystalu. Hra faset, odlesků a barev tohoto povlaku vytvořila efekt podobný pohledu na Aurora Borealis – polární záři, který je krásný, třpytivý a hluboce éterický.

Jak šel čas a další společnosti přidaly tuto technologii do svých nabídek, termín se stal široce používaným a dnes je zkrácen na poněkud méně okouzlující výraz „AB“.

 

článek banner

 

 

AB efekty nejsou vždy stejné...

 

Existuje mnoho faktorů, které mění výsledný efekt. Jinak řečeno, jak rozmanitá může být polární záře, může být i účinek AB povlaku velmi rozmanitý. 

Například AB povlak aplikovaný na světlé barvy vytváří efekt, který je jemný, luminiscenční a měkký, podobný jemným barvám na povrchu bublin – růžová, jemná zelená, jemná modrá, jemná žlutá.

Ale když nanesete stejnou vrstvu AB na tmavou barvu, získáte zcela jiný efekt. Na tmavých barvách získává AB povlak jasnější odstín, kde je zlatá výraznější a je vidět kovová světle akvamarínová modř. 

Kromě zlata se na pokov používá také titan a další kovy.