KAMENY PRO STŘELCE

STŘELEC

V tomto článku:

  • základní informace o znamení Střelec
  • charakteristika znamení Střelce
  • silné a slabé stránky Střelce
  • krystaly a kameny pro Střelce
  • Střelec a čakry

ᘔáKᒪᗩᗪᑎí IᑎᖴOᖇᗰᗩᑕE O ᔕTřEᒪᑕI

Doba trvání: 22. listopadu až 21. prosince
Symbol: Lukostřelec
Živel: Oheň
Kvalita znamení: Proměnlivá
Planetární vládce: Jupiter
Protilehlé znamení: Blíženci
Čakra: 2. - křížová 

ᔕTŘEᒪEᑕ – ᑕᕼᗩᖇᗩKTEᖇIᔕTIKᗩ ᘔᑎᗩᗰEᑎí

Od 22. listopadu do 21. prosince je Slunce ve Střelci. Období, kdy se slunce zarovná se Střelcem, se shoduje s koncem podzimu. Třetí z ohnivých znamení, Střelec, vyzařuje velmi silnou, ohnivou energii, protože je posledním ze tří ohnivých znamení zvěrokruhu po Beranu a Lvu.

Vzhledem k tomu, že znamení je symbolizováno lukostřelcem a vládne mu Jupiter, možná pocítíš, že toto období může zdůraznit tvou dobrodružnější stránku a také touhu ponořit se do hlubších sfér myšlení. Energie Střelce neovlivňuje pouze lidi narozené v tomto znamení, ale i všechny ostatní.

Jak na tebe tato energie působí, závisí na tvé vlastní dispozici, osobnosti a také na tvé schopnosti přizpůsobit se změnám ve tvém okolí. Pokud jsi mimořádně citlivá na změny, můžeš cítit energii Střelce silněji než ostatní. A stejně jako u jakékoli jiné energie zvěrokruhu bys měla být připravená zažít pozitivní i negativní aspekty Střelce. 

Níže si popíšeme kameny a krystaly, které můžeš využít k podpoře pozitivních vlastností Střelce a k udržování těch stínových v rozumné míře. I když tyto kameny mají zvláštní vztah ke Střelcům, protože jsou to jejich rodné kameny, i všichni ostatní mohou v tomto období těžit z kteréhokoli z těchto kamenů.

Jelikož je slunce na konci podzimu ve Střelci, je považováno za proměnlivé znamení. Stejně, jako ostatní lidé narození pod proměnlivými znameními, Blíženci, Panna a Ryby, jsou Střelci známí schopností přizpůsobit se různým prostředím a lidem, a také svou flexibilitou vůči změnám. A stejně jako jiná proměnlivá znamení mohou mít i Střelci dualistické rysy.

Střelci, jimž vládne Jupiter, římský vládce bohů a také jejich ochránce, jsou známí tím, že chrání své blízké. A stejně jako Jupiter, který měl velkou autoritu u bohů i lidí, mohou být i Střelci velmi autoritativní.

Vzhledem ke kombinaci energií přímo střílejícího lučištníka Jupitera (vládce bohů a největší planety sluneční soustavy) a živlu ohně, není divu, že některým lidem může připadat energie Střelce až příliš. Pokud však hledáš impuls, který potřebuješ, aby ses naučila něco nového, měla odvahu cestovat na místa, která jsi vždy chtěla poznat, nebo jestli chceš poznat nové lidi, období Střelců je ideální čas na to, abys vyšla ze své komfortní zóny. 

ᗷᒪIžší ᑭOᕼᒪEᗪ ᑎᗩ ᔕIᒪᑎé ᗩ ᔕᒪᗩᗷé ᔕTᖇáᑎKY ᔕTřEᒪᑕE

Dobrodružní, inteligentní a přirozeně zvědaví Střelci jsou milováni pro svou touhu, nadšení a smysl pro humor. O Střelcích je známo, že jsou neklidní a zvědaví, a proto milují cestování na různá místa, aby prozkoumali a rozšířili své znalosti o světě a jiných kulturách. Milují také čtení knih o historii, filozofii a prakticky o jakémkoliv předmětu (dokud to vzbuzuje jejich zvědavost).

Střelci jsou stále v pohybu; nenávidí být omezováni a velmi si váží své svobody.  Vzhledem k tomu, že Střelci nemají odpor ke změnám, mohou tito průkopníci snadno dokončit své cíle, když se na to zaměří, i když cestují z jedné země do druhé. Střelci jsou známí jako skvělí multitaskeři a stejně jako jejich symbol, lukostřelec, jsou přímočaří, dokážou mířit za svými cíli a ukotvit je do reality.

Avšak kvůli jejich proměnlivé kvalitě mohou být Střelci někdy mylně považováni za nespolehlivé, protože mají tendenci se zavázat k příliš mnoha věcem současně a lukostřelec může svůj šíp mířit vždy pouze na jednu věc. I když by se mohlo zdát, že Střelci mají své životy promyšlené, s přímým střelcem jako průvodcem mohou mít také někdy pocit, že nemíří na nic. Během špatných dnů může být pro Střelce obtížné dosáhnout svých cílů a plánů. Mohou také snadno upadnout do deprese, když mají pocit, že jsou bez cíle. To jsou hlavní duality v osobnosti Střelce.

Střelci doslova milují být zamilovaní a také to vidí jako další příležitost se něco naučit. Ve vztahu dají ze sebe to nejlepší a očekávají to zpět (i s úroky :D). Vzhledem k tomu, že se neradi omezují a milují svou svobodu, se Střelci často rozhodnou usadit mnohem později než ostatní lidé. Jakmile se ale Střelec rozhodne usadit, je to jeden z nejvěrnějších a nejvášnivějších partnerů. Jsou také skvělými rodiči protože milují zábavu a také díky své zálibě učit a předávat své znalosti svým dětem. Ale přestože jsou zábavní a dobrodružní, rodiče Střelci jsou také autoritativní a často jsou těmi, kteří pevně nastavují pravidla, což způsobuje vliv jejich vládnoucí planety Jupiter.

Střelci se také rychle spřátelí díky své přitažlivosti, smyslu pro humor a přirozenému talentu mluvit. Vlastně Střelci nemluví, Střelci přímo hovoří! Ať už při vyprávění příběhů nebo při proslovu, Střelci vědí, jak zaujmout lidi, aby naslouchali tomu, co chtějí říct. Střelci si velmi váží pravdy, takže můžete očekávat, že ji vždycky dostanete, i když ji nechcete slyšet.

I když jsou Střelci bezpochyby jedním z nejzajímavějších znamení zvěrokruhu, mají tendenci být nedosažitelní a nespolehliví ne proto, že by chtěli být, ale proto, že někdy mají problém dostát společenským a profesním závazkům, když mají hlavu v oblacích zaměstnanou svými sny o cestování a objevování. Střelci milují svou rodinu a přátele, a stejně jako jejich vládce Jupiter mají pocit, že mají povinnost být ochránci lidí, které milují.

Pokud jsi Střelec, měla bys dávat větší pozor na to, co říkáš lidem. Tví přátelé a rodina možná ocení tvůj názor, ale mohou tu být i „tvrdé“ pravdy, které nejsou připraveni slyšet. Je důležité vědět, kdy mluvit svou pravdu a kdy si nechat své názory pro sebe.

Pokud chceš využít toto období, kdy je slunce ve tvém znamení, kameny a krystaly uvedené níže ti mohou pomoci zmírnit tvé stínové vlastnosti a zvýraznit tvé pozitivní. Zatímco tyto kameny jsou speciálně naladěny na energii Střelce a fungují pro ně po celý rok, jsou také prospěšné pro každého během období Střelce, bez ohledu na jeho znamení.

ᔕTŘEᒪEᑕ ᗩ KᖇYᔕTᗩᒪY

1. Tyrkys

Tyrkys je kámen, který byl uctíván a používán mezi mnoha starověkými civilizacemi pro svou krásnou bledě modrou barvu, která připomíná jasnou modrou oblohu za pěkného jarního dne. Po tisíce let jej používali králové i válečníci jako ochranný talisman. Dokonce i šamani napříč různými kulturami hojně používali tyrkys pro jeho schopnost podporovat moudrost a jasnost mysli.

Tyrkys patří do skupiny minerálů s trojklonnou maticí, které nás chrání před tím, co nechceme. Tato skupina kamenů jsou velcí ochránci, talismany a blokátory negativních energií.

Tyrkys chrání tělo před fyzickým poškozením a zraněním, takže je velmi užitečný pro Střelce na jejich dobrodružných cestách. Je také dobrý pro zmírnění stresu, protože vyzařuje uklidňující energie. Je to uklidňující kámen a používá se ke zmírnění nadměrné energie, což z něj dělá dokonalý meditační kámen pro typicky neklidné Střelce.

Kromě uklidňujících vlastností je tyrkys také známý tím, že povzbuzuje vyjadřovat pravdu, protože rezonuje především s krční čakrou. Je také ideální pro ambiciózní Střelce, protože zvyšuje kreativitu a dává jim sílu, kterou potřebují k hledání nových podniků a k dokončení toho, co začali. 

Pozor pozor – na trhu je 90% kamenů, které jsou označovány jako tyrkys, ale pravým tyrkysem nejsou. Rada je celkem jednoduchá – řiď se cenou.

2. Topaz

Topaz je krásný kámen, který byl uctíván po tisíce let kvůli jeho asociaci se sluncem, zejména jeho zlatá verze. I když existuje mnoho odrůd topazu od čirého, žlutého a růžového po modrou, fialovou a hnědou, hlavní barevné odrůdy spojené se Střelcem jsou zlatý (Imperial) topaz, modrý topaz a čirý Topaz.

Topaz patří do skupiny minerálů s kosočtverečnou maticí, jsou to tedy účinní čističi, rozpouštějí to, co už nechceme (ale máme nebo prožíváme). S těmito minerály spolupracujeme, když se chceme zbavit fyzické bolesti, nemocí a zranění. Pomáhají rozpouštět mentální či duševní problémy, s jejich pomocí se rychleji zotavíme při léčení růstových emocí (strach, vina, lítost…), pomáhají nám nadzvednout pomyslnou deku, pod kterou nás schovávají tyto neharmonické emoce a skrze kterou často nejsme schopni zahlédnout světlo na konci tunelu. Volíme tyto minerály kdykoliv se chceme dostat z nepříjemné situace (urychlují léčení naší duše).

Zlatý Topaz, kdysi považovaný za nejluxusnější z topazů, protože byl díky své zlaté barvě široce používán jako symbol bohatství a šlechty, je dokonalým kamenem pro Střelce, kteří chtějí své cíle ukotvit v realitě. Jako kámen čakry Solar Plexus posiluje osobní vůli, což je ideální pro lidi, kteří mají pocit, že jim chybí svoboda dělat to, co chtějí.

Modrý topaz je vynikající kámen pro přirozeně zvědavé a filozofické Střelce, protože čistí mysl od zatemněných myšlenek, takže se můžeš soustředit na učení a hledání vyšších rovin myšlení. Jako kámen krční čakry také zlepšuje tvou schopnost mluvit nahlas a říkat svou pravdu, což jsou vlastnosti, kterými jsou Střelci již obdařeni. Modrý topaz, stejně jako jiné modré kameny, ti pomáhá efektivně kombinovat pravdu s moudrostí a zároveň tě vede k tomu, aby sis vědomě uvědomovala, co lidem říkáš.

Čirý topaz je vynikající krystal pro čištění aury od negativní energie a emocí. Rezonuje s korunní čakrou a jako takový pomáhá s rozlišováním, spojením s Božstvím a je celkově vynikajícím krystalem pro zlepšení spirituality. Může ti také pomoci dosáhnout hlubších rovin myšlení, což ti umožní lépe porozumět světu kolem tebe. 

3. Lapis Lazuli

Lapis lazuli má bohatou historii užívání ve všech starověkých civilizacích pro svou krásnou modrou barvu a své metafyzické rysy. Je to jeden z prvních kamenů pro Střelce, protože pomáhá posílit některé z největších předností znamení.

Lapis patří do skupiny minerálů s krychlovou maticí. tyto v nás posilují vlastnosti a schopnosti, které už máme, a které chceme vylepšit. Minerály z této skupiny volíme pokaždé, když naším záměrem navýšení energie, abychom dosáhli žádoucí změny a zlepšení situace.

Střelci, i když jsou přirozenými mluvčími, mají tendenci vyjádřit to, co mají na mysli, aniž by si to pořádně promysleli. Lapis lazuli jako kámen krční čakry nás povzbuzuje, abychom svou pravdu vyslovovali s moudrostí. 

LAPIS LAZULI U NÁS

4. Obrázkový jaspis

Obrázkový jaspis, také známý jako Picassův kámen, je druh mramoru se zajímavým barevným vzorem včetně černé, rezavě hnědé, zlatožluté, bílé a odstínů šedé.

Jaspis patří do skupiny minerálů s šesterečnou maticí, což jsou minerály vyhledávající nové možnosti. Jsou to minerály, které svými účinky zajišťují úspěch nových projektů, pomáhají nám vyhledávat nové příležitosti. Jsou to ti nejlepší spojenci do nových začátků, odhalují nám věci z nových úhlů pohledu a ukazují nám neprozkoumané cesty. Když hledáme něco nového – vztah, zaměstnání, příležitost, dům, inspiraci, schopnosti, talenty…, volíme minerály z této skupiny, které nám svými vlastnostmi pomáhají zaměřit svou pozornost směrem, ve kterém tyto nové věci nacházíme.

Může být ideálnější kámen pro Střelce? Ve spojení s kořenovou čakrou a sakrální čakrou se tento kámen používá k projevení energií uzemnění a ochrany. Občas se Střelci mohou cítit, jako by se při plnění svých cílů nikam nedostávali, takže obrázkový jaspis je ideální pro poskytnutí pocitu klidu a ujištění, že když se nám něco nezdaří, stačí to zkusit znovu.

JASPIS U NÁS

5. Obsidián

Obsidián je druh sopečného skla, který se obvykle tvoří na konci sopečné erupce z roztavené lávy. Černý obsidián, kámen vhledu a ochrany, ti dává jasnost k sebereflexi. Spojuje se s kořenovou čakrou, která nás propojuje s naší intuicí a uklidňuje naše myšlenky.

Obsidián patří do nekrystalických minerálů. Tyto kameny jsou jiné, neuspořádané, a přesto nejsou ani trochu chaotické, i když chaos mohou na první pohled způsobit.

Zlatý lesklý obsidián má lehčí energii než čistý černý obsidián. Je to kámen posílení, který ti pomůže „probudit se“ a udělat pozitivní změnu ve svém životě a potažmo ve světě. Střelce, kteří jsou vždy přizpůsobiví a cení si své svobody, zlatý obsidián vybízí k převzetí odpovědnosti za vytvoření jasného směru tvého života. Pomáhá ti vidět, jaké lidi, zvyky, přesvědčení nebo vzorce tě brzdí a s jeho pomocí dokážeš pustit věci, které ti již neslouží, i když cenou může být velký výstup z tvé komfortní zóny (vztah, práce…)

OBSIDIÁN U NÁS

6. Citrín

Citrín je kámen Jupitera, který je vládnoucí planetou pro Střelce. Citrín je ideální pro průkopnické a dobrodružné Střelce, protože kromě toho, že přináší prosperitu do našeho života, také pomáhá realizovat naše cíle.

Citrín patří do skupiny minerálů s šesterečnou maticí, což jsou minerály vyhledávající nové možnosti. Jsou to velmi mocné minerály, které svými účinky zajišťují úspěch nových projektů, pomáhají nám vyhledávat nové příležitosti. Jsou to ti nejlepší spojenci do nových začátků, odhalují nám věci z nových úhlů pohledu a ukazují nám neprozkoumané cesty. Když hledáme něco nového – vztah, zaměstnání, příležitost, dům, inspiraci, schopnosti, talenty…, volíme minerály z této skupiny, které nám svými vlastnostmi pomáhají zaměřit svou pozornost směrem, ve kterém tyto nové věci nacházíme.

Střelci, kromě toho, že jsou intelektuálními lidmi, mají také kreativní stránku. Slunná dispozice citrínu dokonale ladí s energií Střelce a zvyšuje kreativitu, díky čemuž je dokonalým kamenem, který můžeš mít na svém pracovišti, a dokonce i kolem tvého domu jako menhiry k odvrácení negativity.

Citrín jako kámen čakry Solar Plexus se zabývá všemi otázkami týkajícími se Já. Kdykoli cítíš, že potřebuješ zvýšit sebevědomí, ať už pro projekt v práci nebo jen pro rozhovor s lidmi, citrín je pro tento účel rozhodně užitečným kamenem.

CITRÍN U NÁS

7. Labradorit

Labradorit je dalším mystickým kamenem, který v sobě skrývá mnohá tajemství, ale také tato tajemství odhaluje svému nositeli. Surový, nebroušený labradorit může zvenku vypadat jako běžný kámen, ale když je vybroušen a vyleštěn, odhalí uvnitř fascinující modrý kámen, který vykazuje jedinečný duhový lesk, známý jako labradorescence . Tato krásná barevná hra zobrazuje odstíny modré, zlatohnědé, zelené a šedé.

Labradorit spolu s tyrkysem patří do skupiny minerálů s trojklonnou maticí, které nás chrání před tím, co nechceme. Tato skupina kamenů jsou velcí ochránci, talismany a blokátory negativních energií. Labradorit má oproti tyrkysu nižší vibrace, dovoluje nám tedy práci v hutnějších energiích. Funguje jako zrcadlo a štít, od kterého se odráží případné negativní, neharmonické energie. Labradorit do každého domu! To by mělo být heslo doby. Pokud si tedy vybereš tento kámen jako šperk, přichází do tvého života mocný ochranný amulet, který blokuje všechny bubáky, kteří by se ti chtěli nabourat do tvého energetického pole.

Zmírňuje i negativní aspekty osobnosti a pomáhá člověku získat přístup k vyšším úrovním myšlení, díky čemuž je ideální pro zvědavou a filozofickou povahu Střelců. Pomáhá také snižovat impulzivitu a může rozptýlit iluze, které by člověk mohl mít o světě kolem sebe (a o sobě, že milí Střelci).

Labradorit pomáhá zklidnit mysl a podporuje rozlišování před zásadními životními změnami. Jelikož jsou Střelci známí svou touhou po toulkách a sklonem neustále dělat změny ve svém životě, labradorit je dokonalým kamenem, který udržuje tuto neklidnou energii na uzdě a umožňuje jim vše důkladně promyslet, než se vrhnou přímo na zásadní rozhodnutí.

LABRADORIT U NÁS

Jak už bylo zmíněno, tyto kameny a krystaly jsou pro Střelce prospěšné po celý rok, ale také mohou prospět všem v tomto období, kdy je slunce ve Střelci, stejně jako v době, kdy je jeho energie nejsilnější.

Ať už jsi Střelec nebo ne, můžeš si vybrat kterýkoli z výše uvedených kamenů a krystalů, aby tě provedl tímto obdobím; zmírnit nadměrné energie nebo posílit pozitivní. Vzhledem k tomu, že Střelec má vyšší vibrační frekvenci než jiná ohnivá znamení, může být nejlepší čas v roce udělat něco, co jsi vždy chtěla dělat, využít nabídku, který se ti může naskytnout, a naplánovat si cíle na zbytek roku a na rok příští.

Pro ty, kteří jsou citliví na silné energie – obrať se na uklidňující kameny výše, které ti pomohou zmírnit úzkost a pomohou vyrovnat tvou emocionální a logickou mysl, aby ses vyhnula energetickým propadům.

ᔕTŘEᒪEᑕ ᗩ čᗩKᖇY

Jak už bylo řečeno, Střelec je ohnivé znamení známé pro optimismus a pozitivitu, lásku k dobrodružství a touhu vidět svět. Jako ohnivé znamení jsou Střelci extrémně naladěni na křížovou čakru a pocity smyslnosti a kreativity, které vyvolává.

Sakrální čakra je sídlem naší kreativní a hravé povahy a nejsmyslnější ze sedmi čaker. Je to místo, kde zažíváme potěšení, sexualitu, péči a pohyb. Když je sakrální čakra vyvážená, jsou Střelci emocionálně naladěni, soucitní a empatičtí.

Když Střelec není v rovnováze, může se stát příliš citlivým nebo dokonce lehkomyslným, což je znamení, že čakrový energetický systém vyžaduje pozornost. 

2. čakra - křížová

Symbol: lotos se šesti okvětními lístky
Základní princip: tvořivé rozmnožování bytí, vztahy a životní energie
Smyslová funkce: chuť
Harmonická funkce: Harmonické splývání s proudem života, vlastními pocity a přirozený postoj vůči druhému pohlaví.
Projev dominance: Vybíjení energie v přehnané sexuální závislosti, nebo naopak potlačování extrémní žádostivosti, která se čas od času vymkne kontrole.
Projev zablokování: absence smyslnosti a sexuální chladnost zapříčiňuje ztrátu sebeúcty, nerozhodnost, přehnaná skromnost

 

Křížovou čakru můžeš podpořit těmito kameny: karneol, oranžový kyanit, červený jaspis, hematitový křišťál, tangerin, oranžový granát, aragonit a další.