ZIMNÍ SLUNOVRAT (kolo roku - 21. prosinec)

ZIMNÍ SLUNOVRAT - doba největšího TEMNA a zároveň doba očekávání návratu SVĚTLA

Nejdelší noc v roce nám dává prostor naplno vstoupit do temnoty. Zadržujeme dech s přírodou, kde je život pozastaven, čekáme v tichu, které se stupňuje, když my opouštíme staré a věříme v obnovu. Co předáš / ztratíš této noci?

NEJDELŠÍ NOC A NEJKRATŠÍ DEN

Zimní Slunovrat nastává většinou 21. prosince, kdy se slunce přesouvá do Kozoroha, ale jeho energie můžeme zaznamenat už pár dní před a přetrvávají následující 2 týdny. Zimní Slunovrat je čas, kdy je nejdelší noc, ale zároveň se noci začínají zkracovat. O Slunovratu je den nejkratší a také označuje začátek zimy. Tento svátek je také známý jako návrat světla. Po nejkratším dni se začíná vracet slunce a s ním pomalu, ale jistě, i návrat tepla a světla. Slunovrat slaví znovuzrození slunce a je to klíčový bod našeho Kola roku. Představuje poslední a zároveň úplně první fázi života – prostor mezi smrtí a narozením. Prázdnotu, ticho, prostor… Učí nás se zastavit, naslouchat a odpočívat spolu s odpočívající přírodou.

INTROSPEKCE A PONOR DO NITRA

Je to čas nejhlubšího ponoru, který začal o Samhainu. Temnota vrcholí a my máme možnost podívat se tmě a chladu zpříma do očí = obrátit se do svého nitra a spatřit a přiznat své stíny. Rituálně zhasínáme oheň, abychom zažehli zase nový. Děláme to jako připomínku nově zrozeného slunce, které ráno znovu vyjde. Nové slunce, které se zrodilo i po nejtemnější noci kola roku, symbolizuje vědomí, že jiskřičku světla, plamínek naděje můžeme nalézt v každé situaci, i když se nám zdá sebevíc beznadějná.

RITUÁLY A OSLAVY SLUNOVRATU

Po celé věky se slavil zimní slunovrat a rituály ohně a světla osvětlovaly svět v nejtemnější den v roce. Slunovrat je o setkávání s přáteli a rodinou, abychom nemuseli čelit temnotě sami a abychom jeden druhému pomohli překonat období nejdelších stínů. Proto se společně radujeme, dáváme si dárky a jeden druhého činíme šťastným. Stále je to velmi podporující období pro magii, rituály a věštění

3 tipy, jak prožít Zimní Slunovrat – rituály a techniky

1 - RITUÁL HOŘÍCÍHO POLENA / SVÍČKY

Dříve se za této noci zapalovalo poleno, které hořelo celou noc a prosvětlovalo tak temnotu. Jestli máš krb, zapal polínko a nechej hořet celou noc, nebo je nechej přirozeně dohořet.

Stejnou službu udělá i svíčka, kterou, když půjdeš spát a bude stále hořet, umísti ven na nehořlavé stanoviště a nechej prosvětlovat tmu a přirozeně dohořet.

Zatímco zapaluješ polínko nebo svíčku, řekni nahlas nebo v duchu, co tě hřeje u srdce. Čemu chceš v tento temný den poděkovat? Co jsi se naučil/a ve tmě? Co chceš vynést na světlo? Zavři oči, drž svá slova v mysli a zapal svíčku. Sleduj, jak chytne a hoří tvými záměry, zatímco jasné světlo ohně se vrhá do místnosti. Užij si tuto noc. Je to prostor pro ticho a lásku.

2 - RITUÁL VÝMĚNY DÁRKŮ

Tento zvyk je prastarý a dobře jej známe v podobě křesťanských Vánoc, ale i když Vánoce třeba slavit nechceš, stejně si můžeš rituál s dárky užít. Nechej své blízké tě potěšit a ukaž svou vděčnost těm, které miluješ. Slunovratové dary by měly být smysluplné a intimní. Často mají úzký vztah k přírodě

Někdy je však tím největším darem prostě to, že můžeme potkat a obejmout své blízké.

3 - SLEDUJ VÝCHOD SLUNCE

Probuď se tento den brzy a uvidíš, jak slunce po nejdelší noci vychází nad obzor. Dokázal/a jsi to! Nejtemnější noc uplynula. Vydej se na nějaký vršek a nechej se probudit studeným mrazem. Pozdrav přicházející slunce s úctou a láskou. 

Pokud chceš zůstat doma a v teple, můžeš pozvat slunce dovnitř a sledovat online, jak vychází na tvém oblíbeném místě. 

Přeji nám všem krásný Slunovrat, nechť jsme si stále vědomi, že i po nejdelší noci zase vyjde slunce.

☆꧁Laraii꧂☆