HROMNICE - IMBOLC (kolo roku - 1.únor)

 

ᕼᖇOᗰᑎIᑕE (IᗰᗷOᒪᑕ) – čᗩᔕ ᔕKᖇYTýᑕᕼ ᑭOČÁTKŮ

Zůstaň v klidu, nabírej energii a pomalu začni plánovat, jak prožiješ další roční cyklus. Semínko zůstává v temnotě, klidu a teple, aby z něho mohla vyklíčit ta nejkrásnější květina.

PŘÍPRAVA NA JARO

Hromnice (Imbolc) je zimní oslava ohně. Na severní polokouli se obvykle slaví 1. nebo 2. února a je oslavou pomalu se prodlužujících dnů a příslibu, že přichází jaro. Hromnice jsou takový skrytý počátek. Je to předzvěst, takové zahřívání před propuknutím, semínka jsou ještě hluboko skrytá, ale už se probouzejí a klíčí, chystají se na svůj (další) životní cyklus. Světlo pomalu přebírá vládu, dny se prodlužují a chystá se nová životní etapa, příslib něčeho nového a krásného.

Název Imbolc je odvozeno z irského galského slova oimelc, což znamená „ovčí mléko“. Moderní jméno se vyslovuje „im-bowl-k“ nebo někdy „im-bowl-g“. Jedná se tedy přibližně o období roku, kdy samice ovcí porodily jehňata a začaly produkovat mléko. Toto mléko sloužilo našim předkům jako životně důležitý zdroj živin a bylo také znamením, že jaro je na cestě.

Název Hromnice vypovídá o čase, který znamená změnu ovzduší, celkové atmosféry, zimní klid rozčísne hrom a následně se obloha projasní, vzduch se pročistí, semínka se probudí. Přítomen je hlavně živel ohně, který představuje přeměnu. Oheň také značí hlavu a mysl – období je tedy dobré využít na vymýšlení nových vizí a nápadů.

ᑭᒪÁᑎOᐯÁᑎÍ ᗩ ᐯIᘔE, ᑎÁᑭᗩᗪY, KᖇEᗩTIᐯITᗩ

Opravdu není důležité slavit Imbolc nebo kterýkoli z ohňových svátků v jejich přesné datum v kalendáři, ale spíše to chápat jako celé období oslav, sladění a naladění na to, co tvá mysl, tělo, srdce a duch v tuto chvíli skutečně potřebují.

Abychom pochopili, proč jsou Hromnice vlastně jedním z nejlepších období roku pro zaměření se na plánování, musíme se podívat na metaforický význam tohoto období.

Hromnice jsou o semenech, které v zimě leží pod povrchem a čekají na svůj okamžik, kdy vyklíčí. Země se může zdát stále spící, ale pod sněhem a blátem se začíná probouzet život. Brzy se zrodí nový život – beránci a květiny, ano, ale také nápady, projekty, kreativita.

Hromnice jsou jiskrou nového života a nových perspektiv, které mají přijít na jaře. Je to také poslední příležitost zamyslet se nad moudrostí, kterou nám přinesly podzimní a zimní energie. Během podzimu a zimy se energeticky obracíme dovnitř, abychom si odpočinuli, přemýšleli a spojili se se svou intuicí. Hromnice jsou příležitostí zamyslet se nad uplynulou dobou a integrovat lekce a úvahy, které jsme prožili.

ᖇITᑌÁᒪY ᗩ OᔕᒪᗩᐯY ᕼᖇOᗰᑎIᑕ

Oslavy kola roku jsou výborný způsob, jak se naladit na cykly matky Země a přirozený cyklus ročních období. Jak tedy můžeme tento čas oslavit, jak nás mohou podpořit energie Hromnic?

Naši předkové vnášeli pomyslné světlo do svých příbytků v podobě svící, které nechávali hořet celou noc. Krajina se tak rozsvítila tisíci malými světýlky, která dávala do energetického pole jasnou zprávu – jsme tu a v souladu s matkou Zemí se pomalu probouzíme, chystáme se a těšíme, co nového nám nový rok přinese.

Tato doba je skvělý čas pro plánování svých podniků pro celý rok a pro první malé krůčky k jejich realizaci. Hromnice jsou časem vize a počátku, kdy je vhodné vše rozplánovat a načrtnout, síla pro budování přijde až o něco později.

Nacházíme se stále v temné polovině roku, takže je příhodný čas pro hluboké ponory, meditace a další zvnitřňující techniky.

4 tipy, jak prožít Hromnice – rituály a techniky

 

1- ᖇITᑌÁᒪ ᑭᖇOᔕᐯĚTᒪEᑎÍ ᗪOᗰOᐯᗩ - ᑭOᗪᑭOᖇᗩ TᐯÉᕼO ᐯᑎITŘᑎÍᕼO ᔕᐯĚTᒪᗩ

Imbolc je oslava ohně a tradičně se slaví spoustou blikajících bílých svíček. Tradiční Hromniční svíčkové rituály zahrnují zapálení mnoha svíček v celém domě nebo bytě. Poté vypneme všechny ostatní světelné zdroje, abychom se mohli vyhřívat v jejich hřejivé záři a v chladné zimní noci sdílet jednoduchá, chutná jídla s rodinou nebo přáteli.

Záře svíčky ve tmě symbolizuje dvě důležité části období Hromnic: za prvé příslib, že slunce se pomalu vrací ke své síle. O zimním Slunovratu před šesti týdny bylo slunce na nejnižším bodě celého roku – zažívali jsme nejkratší den a nejdelší noc v roce. Od té doby se noci pomalu zkracují, ale počet hodin tmy je stále větší než počet hodin denního světla.

Až o jarní Rovnodennosti v březnu se dočkáme toho, že slunce konečně nabere sílu a přemůže temnotu, kdy dny začnou být delší než noci. Přinášíme světlo do temnoty zimy, abychom si připomněli, že se slunce vrátí.

Světlo svíček také představuje jiskru plodné, kreativní energie v tomto ročním období. Rodí se nový život v podobě mláďat zvířat a klíčících semen, i když jsou stále pohřbena pod sněhem nebo blátem. Máme na paměti, že zase přijde jaro a obnoví se naše energie a vitalita.

Zapálení svíček o Hromnicích v tvém domově je krásný způsob, jak nejen symbolizovat návrat světla a života do přírodního světa kolem nás, ale i v nás. Ať už zapálíš jedinou svíčku a medituješ nad jejím tichým plamenem, naplníš si koupelnu svíčkami pro lákavou rituální koupel nebo provedeš tradiční keltský rituál Imbolc, věz, že světlo, které přinášíš do temnoty, osvětlí tvou vlastní cestu k inspiraci a pravdě.

2 - ᖇOᘔᒍÍᗰÁᑎÍ - ᖇEᖴᒪE᙭E

Reflexe je základní součástí péče o sebe v období Hromnic. Podzimní a zimní měsíce jsou nejintuitivnějším obdobím roku, kdy vstupujeme do našeho nitra, abychom přijali moudrost a vedení od naší intuice, našeho vyššího já, našich duchovních průvodců a předků a dokonce i od božství, v závislosti na našem přesvědčení.

Je důležité ukotvit se ve všem, co tě během posledních měsíců hibernace potkalo, ať už jsi je zažil/a ve fyzickém světě nebo třeba v meditaci. Využij této příležitosti k ohlédnutí za obdobím od konce září loňského roku. Co jsi dělal/a a kým jsi byl/a, když se dny od podzimní rovnodennosti zkracovaly a ochlazovaly?

Může být velmi silné dělat toto 4-6 měsíční zamyšlení pravidelně a zvláště v tomto období, než se vynoříme z tohoto temného, ​​intuitivního období roku do jasné a svěží energie jara. Myslíme si, že se za pouhých 6 měsíců nic moc nezmění, ale ve skutečnosti jsme v tak krátkém čase schopni úžasných, kvantových posunů.

Vřele doporučuji si vše zapsat do deníku a meditovat, abys skutečně mohl/a proniknout do zpráv, které k tobě přes zimu pronikly. Jaké klíčové poznatky bys měl/a integrovat a vnést do své reality v příštím období tvého života?

3 - ᐯIᘔE ᗩ ᑭᒪÁᑎY

Mnoho lidí vytváří svůj vision board neboli nástěnku vizí před koncem kalendářního roku, tedy na konci prosince. Tento čas není pro plánování nových záměrů a cílů ideální, protože se nacházíme v nejtemnějším období roku a můžeme propadat podivným temným pocitům, že nemá smysl nic plánovat, často jsme unavení z vánočních svátků a přiznejme si to - jsme i trochu leniví, což je vlastně v tomto období normální.

Teprve období Hromnic je ideálním časem pro nové plány, dny jsou přece jen už delší, cítíme, jak se nám začíná vlévat nová síla do žil, a ačkoliv možná ještě nemáme úplně dostatek energie naše cíle začít uskutečňovat, můžeme je alespoň pěkně naplánovat.

4 - OČIᔕTᗩ ᑭᖇOᔕTOᖇᑌ, TĚᒪᗩ ᗩ ᗪᑌᑕᕼᗩ

Aby mohlo přijít nové, musí odejít staré.

Pokračujeme tedy v očistě domova od starých a nepotřebných věcí, kterou jsme započali v období zimního Slunovratu. Řádně uklidíme a následně využijeme vodní živel – věci prostě umyjeme. Prostor dále můžeme očistit vonným dýmem (živel ohně a vzduchu), vykuřovat můžeme rostlinami, pryskyřicemi nebo vonnými dřevy. Místnosti také můžeme obejít s hořící svíčkou a pročistit tak živlem ohně. Nezapomínáme ani na kouty místností, kde energie velmi často stagnuje. Čistit můžeme i zvukem (živel vzduchu), použijeme tibetské nebo křišťálové mísy, buben, ale klidně i zpěv, kreativitě se meze nekladou. Přidáme mentální techniku, kdy při očistě si představujeme, jak mizí staré energie a dělají prostor pro ty nové

Očistu těla můžeme provést různými způsoby, vnitřně - například odlehčit stravu. Z vnějšku si můžeme dopřát koupel se solemi a bylinami, například s epsomskou nebo himalájskou solí, pokud se sprchujeme, můžeme i tak využít bylinné soli a pořádně jimi tělo protřít. Na závěr se osprchujeme studenou vodou, pokud to sneseme.

Očistu ducha můžeme provádět různými mentálními technikami, třeba meditací, pokud chcete využít kameny a krystaly, nejvíce se v tomto období hodí ty bílé, žluté a zlaté - křišťál, topaz, danburit, hiddenit, medový kalcit, pyrit, žlutý fluorit. Určitě nám udělají dobře procházky v přírodě, kdy můžeme pozorovat pomalu se probouzející matku Zemi. Zkuste přestat sledovat televizi a internetové zprávy, to jsou činnosti, které skutečně hodně zanášejí náš energetický a mentální systém.

Přeji nám všem krásné oslavy Hromnic, nechť je nám 6 týdnů introspekce a plánování k užitku.

☆꧁ Laraii ꧂☆