JARNÍ ROVNODENNOST (kolo roku - 21. března)

 

ᒍᗩᖇᑎÍ ᖇOᐯᑎOᗪEᑎᑎOᔕT (ᒍᗩᖇO) - ᑎOᐯÉ ᘔᗩČÁTKY (okolo 20.března)

Zhluboka se nadechni a vnímej vůni nových začátků a nových možností, zachvěj se touhou očekávaného i nečekaného.

ᑎOᐯÉ ᘔᗩČÁTKY

Jarní rovnodennost v březnu je jedním ze dvou dnů v roce, kdy jsou den a noc stejné a vyrovnané (druhým je podzimní rovnodennost v září). Je to astronomická a astrologická událost, kterou slaví kultury po celém světě po tisíciletí. Protože jarní rovnodennost je určena astronomickými událostmi a pohybem Slunce, posune se každý rok o několik dní, ale obvykle nastává kolem 20.–23. března.

Jarní rovnodennost je jeden z důležitých okamžiků v cyklu přírody. Symbolicky jarní rovnodennost představuje počátek nového cyklu. Je to okamžik, kdy se příroda probouzí a život i růst jsou obnoveny. Je to ideální čas pro vnitřní rituály, které nás připraví na nové začátky, růst a obnovu.

Jarní rovnodennost má také astrologický význam, protože k této události dochází, když slunce dosáhne 0° Berana, prvního znamení ve zvěrokruhu, což z něj dělá také astrologický nový rok.

ᔕᒪᑌᑎᑕE, TEᑭᒪO, ᔕᐯĚTᒪO, ᑎOᐯÝ ŽIᐯOT

Od tohoto okamžiku až do letního slunovratu v červnu začnou být dny delší než noci, takže při jarní rovnodennosti slavíme návrat slunce, tepla a světla. Toto teplo a světlo znamená, že trávy a květiny začnou doopravdy růst, narodí se mláďata zvířat a Země vítá nový život.

Jarní rovnodennost je časem prastarého pohanského svátku Ostara. Symbolizoval nový život, plodnost a inspiraci. Tento svátek byl často spojován se zdobenými vajíčky, která jsou známá až dodnes. Připomíná ti to Velikonoce? Ano, není to náhoda, protože mnoho velikonočních tradic vychází právě ze starých obřadů tohoto svátku. Je to připomínka prastarého dědictví, které je stále živé.

Mnoho menhirů a monumentů po celém světě je postaveno tak, aby odpovídaly slunci o jarní rovnodennosti (stejně jako letnímu slunovratu a zimnímu slunovratu), včetně Angkor Wat v Kambodži a Stonehenge v Anglii. K účasti na těchto jarních oslavách nepotřebuješ chrám. Oslavy jarní rovnodennosti můžeš snadno začlenit do své rutiny tak, abyste ses uzemnila a osvěžila před létem.

ᖇITᑌÁᒪY ᗩ OᔕᒪᗩᐯY ᒍᗩᖇᗩ

Jarní rovnodennost přináší s sebou mnoho krásných rituálů. Čištění domu, šatníku a myšlenek je skvělý způsob, jak se zbavit všeho zastaralého a přijmout novou energii.

Dalším důležitým obřadem je vysazení semen, které symbolizují nové začátky a naději.

Jarní rovnodennost je také skvělou příležitostí k uctění přírody. Procházky v přírodě, meditace na louce nebo cvičení jógy pod širým nebem jsou skvělými způsoby, jak vzdát hold tomuto úžasnému období a obnovit své vztahy s přírodou.

Rituály jarní rovnodennosti jsou často zaměřeny na symboliku nového života a nových začátků. Oslava cyklů ročních období, přírody a měsíčních fází je krásná v tom, že nám poskytuje skvělou příležitost pro nový začátek. Každé roční období a novoluní je novou příležitostí k zahájení nového začátku, a jarní rovnodennost je zvláště silnou možností.

3 tipy, jak prožít Jarní rovnodennost – rituály a techniky 

1- ᔕᑭᖇᑕᕼᗩ ᘔᑎOᐯᑌᘔᖇOᘔEᑎÍ

Jak je to tedy s péčí o sebe v době jarní rovnodennosti? Tato oslava znovuzrození je skvělý čas na oslavu vlastního znovuzrození nebo na stanovení novoročních záměrů a cílů v době, která je mnohem energeticky sladěnější než leden.

Budeš potřebovat:

  • sprcha (bonusové body, pokud máš v koupelně rostliny )
  • čerstvý rozmarýn, levandule nebo eukalyptový svazek
  • bílé nebo zelené svíčky
  • tvé oblíbené krystaly, kterým nevadí voda (například křišťál nebo růženín)

Při tomto zážitku si dáš rituální sprchu, aby ses očistila a začala znovu. Možná budeš chtít začít tím, že skutečně fyzicky očistíš sprchu, abys opravdu začala znovu, ale to je zcela volitelné. Ráda vyndám vše ze sprchy a udělám pořádný jarní úklid, nechám jen to, co se opravdu používá. Udělej ze své sprchy posvátný prostor.

Až budeš připravená, zavěs svazek čerstvých bylinek na sprchovou hlavici tak, aby voda protékala přímo skrz, nebo aby ji pára aktivovala. Možná budeš chtít zapnout příjemnou hudbu, zapálit svíčky nebo umístit své oblíbené krystaly kolem sprchy nebo koupelny. Jak použít orgonit v tomhle případě? Umísti jej blízko svíčky, abys podpořila jeho energii. Jaký význam mají krystaly a minerály pro tento rituál? Podpoří tě v tvém záměru, pokud je o to požádáš. 

Vstup do sprchy a vnímej, jak voda stéká po každé části tvého těla. Vnímej to na své pokožce při mytí, věnuj svou pozornost tomuto okamžiku. Najdi potěšení a relaxaci v tom, že tu budeš na chvíli jen sama se sebou. Vdechuj svěží, čistou vůni bylinek a vnímej vzduch v plicích.

Když se cítíš osvěžená, dej si chladnější vodu a opláchni se od hlavy až k patě, představuj si, že voda smývá poslední rok, všechny problémy, se kterými ses potýkala, a jakoukoli negativní energii, která by na tobě mohla ulpívat. Voda to všechno spláchne a odnese do odpadu. Je dobré ještě poprosit přírodu, aby tuto energii přetransformovala.

Ze sprchy vyjdeš obnovená. Tento rituál je nejsilnější v přelomových obdobích, ale můžeš jej opakovat tak často, jak budeš chtít.

2 - ᘔᗩᔕETÍ ᑎOᐯÝᑕᕼ ᘔÁᗰĚᖇŮ

Pro tento rituál se zaměřujeme na astrologické novoroční téma jarní rovnodennosti. Slunce stráví každý rok v každém znamení zvěrokruhu asi měsíc – pravděpodobně to znáš jako své sluneční znamení v horoskopech.

Prvním znamením ve zvěrokruhu je Beran, kde se slunce pohybuje každý rok přibližně od 20. března do 19. dubna, a posledním znamením jsou Ryby, ve kterých slunce stráví každý rok čas přibližně od 19. února do 19. března. Když slunce přejde z Ryb a vrátí se do Berana (nebo je přímo nad rovníkem země, což se nebude opakovat až do podzimní rovnodennosti), začínáme nový cyklus – a slavíme jarní rovnodennost.

Je to vlastně ideální čas na stanovení nových záměrů a na novoroční předsevzetí, spíše než v lednu. Ačkoli existuje určitá kosmická podpora pro předsevzetí v lednu, kalendářní nový rok je ve skutečnosti docela libovolné datum, takže období Berana a březnová rovnodennost jsou pro tyto aktivity mnohem příhodnějším obdobím.

Budeš potřebovat:

  • malý květináč s hlínou
  • balíček semen nebo malou rostlinu
  • vodu
  • deník a pero
  • citrón
 

Pokud je pěkný den, sedni si venku na slunci, pokud zůstáváš doma, sedni si aspoň k oknu. Nakrájej citron a několik plátků vlož do sklenice s vodou. Vezmi si deník a začni přemýšlet o uplynulém roce. Co se ti stalo? Jaké lekce ses naučila? Jakých úspěchů jsi dosáhla? Jakou hojnost jsi obdržela a jakým výzvám jsi čelila? Při psaní deníku popíjej citronovou vodu.

Když budeš cítit, že tvé rozjímání nad uplynulým rokem je kompletní, začni myslet na rok, který tě čeká. U nohou ti leží zbrusu nový rok – co s ním chceš dělat? Nejde jen o stanovení cílů nebo snahu o dosažení nějakého společensky přijatelného měřítka. Jde spíše o to, položit si otázku, co chceš letos dělat, mít a zažít. Jde o to, zeptat se sama sebe, kým chceš být. A pak prakticky přemýšlet o tom, co se bude muset stát nebo změnit v tvém životě, aby se tyto touhy staly skutečností.

Zkus vybrat 2-3 záměry, na které se chceš pro letošní rok skutečně zaměřit. Až budeš připravená, napiš každý záměr na malý proužek papíru a umísti je na dno květináče. Zasyp papírky hlínou a jemně do ní zatlač semínka nebo malou rostlinku.

Toto je klasický rituál jarní rovnodennosti, který nám má pomoci zasadit semena našich záměrů a vyživit je v novém jarním období. Zalej semena nebo novou rostlinu vodou a mysli na to, jak také zaléváš semena svých záměrů. Polož ruce na obě strany květináče, zavři oči a představ si měkké zelené světlo, které víří mezi tvými dlaněmi a posílá semenům a tvým záměrům energii růstu a pozitivity.

Můžeš si dokonce představit, jak se světlo zvětšuje a zvětšuje, aby obklopilo a posílilo celé tvé tělo nebo celý tvůj dům. Starej se o rostlinu a o její záměry se stejnou péčí po celé jaro - pro nové začátky a opětovné spojení s přírodou. Jak pracovat s krystaly v tomto případě? Na povrch hlíny nebo vedle květináče umísti křišťál a požádej jej o podpoření tvých záměrů.

3 - ᒍᗩᖇᑎÍ OᒪTÁŘ

Dobrým způsobem, jak si jaro přenést domů, je sestavení jarního oltáře nebo jakéhokoliv místa, které bude reprezentovat jarní období.

Až budeš zařizovat jarní oltář, mysli na barvy a témata, která obklopují přicházející jaro. Některé symboly jarní rovnodennosti zahrnují vejce, čerstvé květiny a jemné pastelové barvy. Protože o slunovratu je světlo a tma v rovnováze, jaké předměty můžeš použít, aby odrážely harmonii a polaritu?

Jaro znamená nové začátky

Podobně jako symboly - vejce, králíci, nové cibulky květin a sazenice, které vyrážejí ze země. Přemýšlej o dalších symbolech, které by pro tebe mohly představovat nové začátky.

Vybarvi se

Aby sis udělala představu, jaké barvy se k jaru hodí, stačí se opravdu podívat ven. Ozdob svůj oltář v kterékoli z těchto barev. Všimni si, jak za tvým domem kvete žlutě zlatice, na zahradě fialové krokusy a v tajícím sněhu se objevují zelené listy. Přidej kameny a krystaly a pokud máš, můžeš použít i orgonit v těchto barvách.

Čas na rovnováhu

Výzdoba oltáře může odrážet téma rovnováhy mezi světlem a tmou, takže lze použít symboly této polarity. Použij sochu boha a bohyně, bílou svíčku a černou, slunce a měsíc, nebo můžeš použít symbol jin a jang.

Den a noc jsou stejně dlouhé. Co to pro tebe znamená? Možná je to o rovnováze mezi mužským a ženským, světlem a stínem, nahoře a dole, nebo uvnitř a venku. Využij oltář k nalezení vlastního smyslu pro rovnováhu – duchovní, emocionální a fyzickou. Ozdob svůj oltář věcmi, které symbolizují tvou vlastní cestu k vnitřní harmonii: krystaly, sochy, svíčky nebo čakry, cokoliv tě napadne.

Nový život

Protože jaro je také obdobím nového růstu a života, můžeš na svůj oltář přidat hrnkové rostliny, jako jsou nové krokusy, narcisy, lilie a další kouzelné jarní květiny. Toto je roční období, kdy také zvířata přinášejí nový život. Na oltář si můžeš položit košík s vajíčky nebo figurky mláďat.

Nechej přírodu, aby byla tvým průvodcem, a najdi tam svou inspiraci. Jdi na jarní procházku, sbírej padlé předměty z lesů, luk a dalších oblastí poblíž tvého domova a přines je domů, abys je mohla položit na oltář.

Přeji nám všem krásné oslavy Jarní Rovnodennosti, nechť je nám 6 týdnů nových možností k užitku.

☆꧁ Laraii ꧂☆