LETNÍ SLUNOVRAT (kolo roku - 21. června)

 

ᒪETᑎÍ ᔕᒪᑌᑎOᐯᖇᗩT (ᒪÉTO)
(OKOᒪO 21.čEᖇᐯᑎᗩ)

 

 

Jaká tajemství se skrývají v letním Slunovratu? Jak naši předci oslavovali magickou sílu tohoto času? Jak můžeme toto období využít my?

ᗪEᑎ ᒍE ᑎEᒍᗪEᒪší ᘔ ᑕEᒪéᕼO ᖇOKᑌ ᗩ ᑎOᑕ ᒍE ᑎEᒍKᖇᗩTší

Letošní slunovrat je tu a s ním i nejdelší den v roce! S příchodem astronomického léta se dny začínají zkracovat, ale biologické léto dosahuje vrcholu. Slunce je nejsilnější a my máme nejvíce energie. Na severní polokouli přichází letní slunovrat 20. - 21. června a na jižní polokouli 20. - 21. prosince, kdy slunce dosáhne 0° znamení Raka.

Letní slunovrat je jeden z čtyř pohanských slunečních svátků, které se slaví během roku. Letní a zimní slunovraty jsou v červnu a prosinci, kdy slunce zaujímá své nejvyšší a nejnižší body během roku ve znameních Raka a Kozoroha. Jarní rovnodennost a podzimní rovnodennosti jsou v březnu a září, kdy slunce zaujímá své pozice ve znameních Berana a Vah, kdy jsou denní a noční hodiny stejně dlouhé. Tyto čtyři sluneční svátky tvoří Kolo roku.

ᔕᒪᑌᑎᑕE ᒍE ᐯíTáᑎO ᐯšEᗰI KᑌᒪTᑌᖇᗩᗰI

Letní slunovrat se po celém světě oslavuje bez ohledu na kulturu země. Je to počátek léta, prosperity, hojnosti a duchovní síla Slunce, kterou vždy lidé cítili napříč všemi kulturami. V různých dobách se tento svátek nazýval jinými jmény - například Keltové mu říkali Litha, Slované Kúpadla a v křesťanské době se začala slavit Svatojánská noc, která následuje po Slunovratu.

Naši předci si byli vědomi toho, že Slunce je pro nás životně důležité, neboť díky jeho teplu mohli přežít a mít úrodu. Ctili přírodu, věděli, že jsou její součástí. V dnešní době tento vztah k přírodě často chybí. Ale jakmile přijdou tyto dny, ať už je nazýváme jakkoli, citliví lidé cítí magickou sílu, kterou přinášejí. Je to nával energie a nadšení, zbystření vnímání a neodolatelná touha slavit.

ᔕYᗰᗷOᒪIᔕᗰᑌᔕ ᗩ TᖇᗩᗪIᑕE ᒪETᑎíᕼO ᔕᒪᑌᑎOᐯᖇᗩTᑌ

Slunovrat je magickým portálem a obdobím, kdy se teplo a světlo slunce přenáší do nejtmavší noci roku. K oslavě se často využívá oheň, ke kterému se vážou mnohé tradice, jako je skákání přes plameny pro štěstí nebo pro odstranění starých návyků.

Symbolika letního slunovratu je vázána na teplo a jas slunce. Pro moderní čarodějky je to radostný čas, kdy si mohou odpočinout, užít si hojnosti a sdílet lásku s ostatními.

ᗩᔕTᖇOᒪOGIE ᗩ ᔕᒪᑌᑎOᐯᖇᗩT

Letní slunovrat je časem pro relaxaci a naplnění našeho emocionálního poháru. Astrologicky je to velmi citlivé období, protože na severní polokouli začíná znamení Raka, patřící Měsíci. Připomíná nám tedy oba naše zdroje světla - Slunce i Měsíc - a přináší nám čas na radostnou zábavu a pohodovou přípravu na léto.

Vždy je tu prostor pro bouřlivý slunovratový večírek, který trvá celou noc, nebo naopak klidný večer s pozorováním západu slunce a osvěžujícími rituály. Ať už se rozhodneš pro jednu nebo druhou možnost, letní slunovrat je skvělou příležitostí k uzdravení tvé duše.

ᔕᒪᑌᑎOᐯᖇᗩTOᐯé ᖇITᑌáᒪY

Slunovrat přináší teplo a hojnost. Pro moderního člověka je to čas radosti a pohody. Naši předkové to však brali jako období plné práce. Oslavy Slunovratu jim poskytovaly potřebnou odměnu a příležitost nabít si baterky. Dnes můžeme tento čas uchopit zcela po svém a vědomě pracovat s energií. Ať už vodou, ohněm, vzduchem či bylinkami, Slunovrat je skvělou příležitostí, jak této magické energie využít.

ᑭÁᖇ TIᑭŮ ᒍᗩK ᑭᖇOŽÍT ᔕᒪᑌᑎOᐯᖇᗩT

Vyzkoušejte sílu vody a ohně! Umožněte si občerstvující koupel v řece či jezeru, abyste se mohli zbavit starých nefunkčních myšlenek a všech starostí a problémů vašeho těla. Propojujte se s mocí vody a ohně.

Tančete kolem ohně a uvolněte své emoce. Zpívejte, skákejte přes oheň, o magických svátcích je vše povoleno. Nebo se jen dívejte do plamenů, pokud hledáte klid a odpovědi na otázky. Propojujte se s mocí ohně. Dejte ohni to, co už vám neslouží – vhoďte do ohně kus dřeva, do kterého vložte vše, co chcete odevzdat, nebo napište na papír všechny potíže, které vás trápí, a dejte je ohni.

Pokud znáte rituály Jarní očisty, udělejte je a podpořte hojnost a své projekty.

Navštivte svěcenou studánku nebo pramen, abyste se očistili a načerpali sílu. Opláchněte se v její osvěžující vodě a odneste si ji s sebou na pití. Při odchodu poděkujte studánce, poctivě ji odměňte květinami či bylinným věncem.

Vychutnejte si sluneční terapii, dovolte si být obklopeni paprsky, žádejte o léčbu a představujte si, jak se vaše tělo léčí, jak mu paprsky dodávají sílu. Spojte se s energii Slunce.

S jakými kameny pracovat za letního slunovratu?

•citrín •jantar •jaspis •karneol •sluneční kámen •zlatý kalcit •tygří oko •pyrit

 

Ať už slavíte Slunovrat nebo ne, užijte si toto krásné období!

☆꧁ Laraii ꧂☆