SAMHAIN (kolo roku - 31. říjen)

SAMHAIN – čas duchů, čas proměn, čas konců a nových začátků.

Čᗩᔕ čᗩᖇOᗪěᒍᑎIᑕ.

ᑎOᐯÝ ᖇOK

V kole roku se Samhain nachází na předělu mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem. Slaví se od 31. října a trvá ještě prvních pár dní v listopadu. Je to podzimní svátek mrtvých, kdy se dny zkracují a příroda pomalu odumírá a chystá se k zimnímu odpočinku. Samhain byl pro Kelty nejdůležitějším svátkem, označuje keltský Nový rok, předěl mezi létem a zimou, čas transformace, ukončení starého a počátek nového. Nový rok v tomto čase nám může znít divně v době, kdy v okamžiku potřeby stačí zajít do obchodu, kdy je všechno po ruce. Ale pro národy spjaté s přírodou to znamenalo konec období hojnosti, tepla a světla, začátek doby tmy, zimy a nejistoty – to je ideální okamžik k předělu celého roku. 

ᔕᐯĚT ŽIᐯÝᑕᕼ ᗩ ᗰᖇTᐯÝᑕᕼ

Traduje se, že v tento čas se stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Máš-li chuť naladit se na své zesnulé předky, Samhain je tím nejlepším obdobím. Vzhledem k roční době a temnotě, která pomalu nastupuje, často staneme tváří v tvář temnotě vlastní, čelíme vlastním stínům, démonům a strachům.

ᑌKOᑎČOᐯÁᑎÍ ᗩ OᑭOᑌŠTĚᑎÍ

Je to nejvhodnější doba, kdy máme ukončit a pustit vše staré, vše, co nám už neslouží, i kdyby to znamenalo výstup z takzvané komfortní zóny. I kdyby to znamenalo ztrátu pocitu zázemí a bezpečí. Je načase vytvořit prostor pro nové začátky.

ᗰᗩGIE ᗩ ᖇITᑌÁᒪY

V neposlední řadě je to velmi podporující období pro magii, rituály a věštění. Je to prostě ČAS ČARODĚJNIC.

3 tipy, jak prožít Samhain – rituály a techniky

Toto období symbolické smrti a nového začátku můžeme využít při rituálu a vděčně se rozloučit se vším, co nám život v uplynulém roce vzal, očistit se od všeho nepotřebného, co jsme prožili ve starém cyklu. Samhain označuje konec roku, je spojován se smrtí, změnou, opouštěním starého. Zve nás k hlubokému ponoru do našeho nitra a k důkladné sebereflexi. V tomto období bychom se měli zaměřit zejména sami na sebe, věnovat si prostor a čas.

1 - ᑭᖇÁᑕE ᔕE ᔕTÍᑎY

Pojďme se tedy nejdříve ponořit do svého nitra. Využijeme energii Samhainu a popracujeme na svých stínech.

Stíny jsou vše, co se snažíme zamaskovat, co jsme ve svém životě nepřijali, děláme, jako že to není. Mohou to být vlastnosti, schopnosti, dovednosti, naše chování, ale i naše talenty nebo lži, které jsme vyslovili.

Možná budete překvapení, kolik energie získáte, pokud přestanete maskovat svoji stinnou stránku a zkusíte ji naopak využít. A jak na to?

Během dne se pozoruj a zapisuj si:

 • Kdo mě naštval? Čím?
 • Byl mi někdo nesympatický? Proč?
 • Něco se mi nelíbilo?
 • Zklamal mě někdo?

Jak nahoře, tak dole. Jak vevnitř tak vně. Znáš to? Ostatní lidé jsou nám krásnými zrcadly. A teď si popravdě a upřímně odpověz:

„Kdy, v jakých situacích tohle dělám i já?“ Prožij to. Jen zhluboka dýchej. Nehodnoť se. Není to dobře ani špatně. Prostě to tak děláš.

Každá kvalita nám k něčemu slouží a je potřebná. I na agresivitě najdeš její pozitivní a důležitou stránku, která ti může třeba zachránit život v případě, že jsi v ohrožení. Vztek nám zase dodává sílu něco změnit atd. atd. Jde o to nalézt každé kvalitě místo ve svém životě, na které patří, a kde nám bude dobře sloužit.

Na závěr poděkujte sami sobě, že jste byli ochotní svůj stín uvidět a přizvěte objevenou kvalitu do svého života. Najděte ji místo/situaci, ve které ji rádi někdy v budoucnu využijete a uvědomte si, že bez ní byste nebyli kompletní, celiství.

2 - ᖇITᑌÁᒪY ᔕ ᑎᗩŠIᗰI ᑭŘEᗪKY

Na Samhain jsou brány mezi naším světem a zásvětím otevřeny a hranice je v tento čas nejtenčí. Proto se můžeme s předky setkat téměř fyzicky a přijmout od nich vzkaz, promluvit s nimi, dát jim dar, vyslat jim poděkování a tak podobně.

Ať už byli naši předci jacíkoli, vděčíme jim za náš život, kdyby nebylo jich, my bychom tu teď nebyli a nečetli tento text :) A na to bychom se měli na Samhain zaměřit.

Můžeš třeba:

 • napsat dopis svým předkům – vyjádři vše, cos jim nestihla říct nebo bys jim chtěla říct
 • zapálit za ně vědomě svíčku a poslat jim svůj pozdrav, lásku, vděčnost
 • promluvit se žijícími předky, o tom, jaké to bylo kdysi, o rodinných příbězích,…
 • udělat si meditaci napojení se na své kořeny

3 - ᖇITᑌÁᒪ OᑭᑌŠTĚᑎÍ ᔕTᗩᖇÉᕼO

Samhain je však spojený nejen s našimi předky a tím, co už odešlo, ale také s tím, co se teprve chystá odejít, co chceme propustit a nechat jít… Jako součást Samhainového rituálu nebo jako přípravu na něj se zamysli nad tím, co ve svém životě chceš změnit, jaké zvyky, myšlenky nebo vzpomínky chceš nebo potřebuješ opustit.

Tyto věci si napiš na malé papírky a zapal si rituální oheň nebo svíčku. Vezmi jeden papírek do ruky, a zvědom si:

 • Proč se toho chceš zbavit/opustit to?
 • Co si myslíš, že ti tato změna přinese?
 • Jak ti bude, až to bude pryč?

Papírek přelož a vlož do ohně nebo zapal od svíčky a nechej bezpečně shořet v kotlíku, míse nebo hrnci. Až takto spálíš všechny papírky, tak na chvíli ještě zavři oči a nalaď se na sebe. Jak ti teď je?

Ještě jednou vyšli vděčnost za všechno, co jsi právě propustila ze svého života a nechej to jít s láskou a radostí, aby se s tím už nepojily žádné negativní emoce nebo myšlenky.

Většinou nás tyto rituály v čase povedou dál a opouštění našich mentálních vzorců se projeví i ve fyzické realitěukončováním přežitého (například práce) a opouštěním nefunkčního (třeba vztah).

Přeji nám všem krásný Samhain, nechť jsou naše ponory hluboké a oslavy konce hojnosti bujaré.

☆꧁Laraii꧂☆